Jeszcze kilka lat temu rozwiązania służące do pozyskiwania energii ze źródeł odnawialnych, w tym fotowoltaika, były zbyt drogie, aby mogły sobie na nie pozwolić wszystkie rodziny. Obecnie sytuacja jest zupełnie inna i na montaż paneli fotowoltaicznych w domu decyduje się ich coraz więcej. To zaskoczeniem nie jest, ponieważ fotowoltaika może przynieść sporo korzyści. Dzięki niej zasilanie budynków w energię staje się ekonomiczne i ekologiczne, a w pewnym sensie także bezpieczniejsze. Przed podjęciem decyzji o założeniu paneli w swoim domu jednorodzinnym, warto najpierw dowiedzieć się dokładnie ile kosztuje fotowoltaika i czy rzeczywiście będzie opłacalna.
Kiedy warto zamontować fotowoltaikę w domu?
Niektóre budynki mieszkalne zużywają naprawdę dużo energii, zwłaszcza gdy jest ona wykorzystywana nie tylko do zasilania podstawowych urządzeń, ale też do ogrzewania. W razie utrzymywania dużego domu koszty ogrzewania elektrycznego mogą być wysokie, a wtedy zdecydowanie warto zainstalować panele fotowoltaiczne. W dłuższej perspektywie czasu mogą one przyczynić się do znacznego obniżenia rachunków za prąd. Energia pozyskiwana z ich pomocą wystarczy do zasilenia większości używanego sprzętu, a w dodatku przyda się do ogrzewania. W razie nadwyżek produkcji, które też mogą wystąpić, energię można oddawać do sieci, a w ten sposób w ogóle nie płacić zewnętrznym podmiotom.
Podstawowe koszty wdrożenia fotowoltaiki
Dokładnie oszacowanie całkowitych kosztów wdrożenia fotowoltaiki jest w zasadzie niemożliwe, ponieważ zależą one od zbyt wielu czynników. Można jednak przewidzieć je orientacyjnie, z wyszczególnieniem tego, co je generuje. Zazwyczaj połowę kosztów instalacji fotowoltaicznej stanowią panele. Są one przecież najważniejsze, ale oprócz nich istotne są również:
– Inwerter, kosztujący zwykle około 1/5 całkowitych kosztów. Inwerter to urządzenie służące do przetwarzania prądu stałego wytworzonego przez panele na prąd zmienny, który jest doprowadzany do wszystkich gniazdek w budynku oraz wymagających tego urządzeń.
– Konstrukcja nośna paneli i oprzyrządowanie instalacji, wraz z niezbędnymi przewodami i uchwytami montażowych. Podobnie jak inwerter mogą one stanowić około 1/5 całej inwestycji.
– Montaż, który zawsze warto zlecić profesjonalnej ekipie fachowców dbających o wysoką jakość usług. Im lepsza i bardziej doświadczona grupa ludzi, tym wyższa stawka za godzinę. Ostateczna cena powinna zamykać się w 15% ogólnych kosztów.
Chcąc dowiedzieć się ile kosztuje fotowoltaika w danej sytuacji, oczywiście trzeba samodzielnie dokonać obliczeń. Powyższe informacje będą w tym pomocne, gdyż proporcje kosztów niemal zawsze kształtują się analogicznie.